Wielkogabarytowe płyty na budowie tramwaju w ul. Ratajczaka
AKTUALNOŚCI Wielkogabarytowe płyty na budowie tramwaju w ul. Ratajczaka
Wielkogabarytowe płyty na budowie tramwaju w ul. Ratajczaka
Kolejne prefabrykowane płyty torowe pojawiły się na węźle Wierzbięcice. Obecnie prace koncentrują się na północnej stronie skrzyżowania, gdzie wyprowadzane jest nowe torowisko tramwajowe w kierunku ul. Ratajczaka. Postępują także roboty na pozostałych odcinkach powstającej trasy.
Prace przeniosły się na północną stronę węzła niespełna miesiąc temu, gdy zmieniła się organizacja ruchu w rejonie ul. Wierzbięcice, Matyi, Królowej Jadwigi i Niezłomnych. Od tego czasu widoczne są znaczące postępy w zakresie budowy nowej konstrukcji jezdni ul. Królowej Jadwigi oraz warstw podbudowy pod torowisko. W tym rejonie przebudowana została też większość infrastruktury podziemnej w obrębie jezdni i torowiska.
W celu ograniczenia utrudnień związanych z pracami montażowymi, wykonawca zrealizował je w większości w nocy ze środy na czwartek, przy minimalnym ruchu samochodowym.
Równolegle prowadzone są prace brukarskie na przyszłych peronach tramwajowych w rejonie ul. Matyi i Wierzbięcice. Wykonano również fundamenty pod słupy trakcyjne, na których zostanie rozwieszona sieć dla tramwajów na węźle.
Nie tylko torowisko
Na skrzyżowaniu ul. Wierzbięcice, Matyi, Niezłomnych i Królowej Jadwigi zmienia się też przejście podziemne. Zachowanie zostaną trzy wejścia, a dostęp do przystanków przy ul. Matyi i Wierzbięcice, również osobom z niepełnosprawnościami, zapewni nowe przejście naziemne. Podziemne będzie nadal funkcjonowało dla pieszych poruszających się między ul. Niezłomnych, Wierzbięcice a placem przy pomniku Powstańców Wielkopolskich.
Nowa trasa tramwajowa powstaje między węzłem Wierzbięcice a ul. Św. Marcin. W ostatnim czasie na odcinku pomiędzy ul. Ogrodową a Al. Niepodległości rozebrano jezdnię i posadowiono prawie wszystkie studnie kanalizacji dla kabli trakcyjnych. Pomimo intensywnych prac w tym rejonie utrzymano możliwość dojazdu do centrum handlowego oraz hoteli i Teatru Muzycznego. W trakcie remontu możliwe jest również przejście przez całą długość ulicy Ratajczaka, gdzie funkcjonują lokalne biznesy takie jak sklepy i restauracje.
Tramwaj w ul. Ratajczaka skróci dojazd z Wildy i Dębca do centrum i będzie dodatkową osią komunikacyjną w relacji południe-północ Poznania. Inwestycja wiąże się również z pracami dotyczącymi jezdni, dróg rowerowych, chodników, oświetlenia i nowej zieleni oraz małej architektury. Przypominamy, że od kwietnia pasażerowie znów mogą wsiąść w tramwaj jadący przez ul. Wierzbięcice. Po pięciu miesiącach od rozpoczęcia prac gotowe było już torowisko w relacji Matyi-Wierzbięcice.
Projekt jest dofinansowany w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027.
18.06.2026
Renowacja kanalizacji sanitarnej
AKTUALNOŚCI Renowacja kanalizacji sanitarnej
Renowacja kanalizacji sanitarnej przy ulicy Perzyckiej w Poznaniu
Rury o średnicy DN1000 i długości 1900 metrów wymagały naszej interwencji. Na zlecenie Aquanet SA zabezpieczamy je wykładzinami CIPP z włókna szklanego nasączonymi żywicą poliestrową. Następnie wykładziny utwardzamy promieniami UV. Prace wykonujemy etapowo, minimalizując utrudnienia w ruchu drogowym. Dzięki wykonanej przez nas renowacji mieszkańcy okolicy mają pewność, że żywotność systemu kanalizacyjnego została znacząco wydłużona. Prace planujemy zakończyć pod koniec czerwca 2026.
01.06.2026
Powiększamy specjalistyczną flotę
AKTUALNOŚCI Powiększamy specjalistyczną flotę
Powiększamy specjalistyczną flotę
Do naszej floty dołączył kolejny pojazd do zadań specjalnych, wyposażony w technologię SpeedyLight+. To zaawansowany system LED UV do renowacji rurociągów metodą CIPP, przeznaczony do bezwykopowej rehabilitacji kanalizacji sanitarnej, deszczowej oraz pionów w budynkach. System posiada dwie głowice: jedna z nich może utwardzać rękawy instalowane inwersyjnie przy pomocy bębna (w średnicach DN100 do DN300), druga daje możliwość utwardzania rękawów wciąganych z włókna szklanego (w średnicach DN150 do DN600). Stawiamy na rozwój i nowoczesne technologie, aby zwiększyć nasze możliwości wykonywania renowacji.
27.05.2026
Stacja Uzdatniania Wody dla Miękini
AKTUALNOŚCI Montaż stacji transformatorowej
Montaż stacji transformatorowej
Budowa nowoczesnej Stacji Uzdatniania Wody w Źródłach w Gminie Miękinia wchodzi w kolejny etap. W ostatnim czasie zamontowane zostało „serce inwestycji” od strony systemu elektroenergetycznego. Stacja transformatorowa SN/nN wyposażona jest między innymi w 3 polową rozdzielnicę RSN, transformator 20/0,4 kV/kV o mocy 630 kVA oraz rozdzielnicę RGnN połączoną z transformatorem z wykorzystaniem szynoprzewodu posiadającego przebadany zestaw przyłączeniowy. Rozdzielnica RSN jest wyposażona w następujące typy pól:
– pole zasilające – wyłącznikowe, wyposażone w sterownik polowy,
– pole pomiarowe – z przekładnikami do pomiaru rozliczeniowego oraz do EAZ,
– pole transformatorowe – rozłącznikowe.
Zamontowano tam zaawansowany układ automatyki, który będzie realizował funkcje zabezpieczeniowe. Docelowo obiekt połączy w sobie funkcje zakładu usług komunalnych oraz stacji uzdatniania wody. Łączna wartość inwestycji to ponad 47 mln zł.
18.05.2026 r.
Tramwaj w Ratajczaka - zmiany w organizacji ruchu
AKTUALNOŚCI Tramwaj w Ratajczaka - zmiany w organizacji ruchu
Zmiany i kolejny etap budowy tramwaju w ul. Ratajczaka w Poznaniu
W nocy z 20 na 21 maja wdrożone zostaną znaczące zmiany w organizacji ruchu na węźle Wierzbięcice. Zamknięty zostanie także ostatni odcinek ul. Ratajczaka, a na ul. Wierzbięcice pojawi się tymczasowy przystanek tramwajowy. W efekcie prace będą prowadzone już na całym zakresie inwestycji – od Nowego Rynku do ul. Św. Marcin.
– Na węźle Wierzbięcice udostępniona kierowcom zostanie południowa część skrzyżowania z nową nawierzchnią, a prace przeniosą się na północną jezdnię ul. Matyi i Królowej Jadwigi oraz na ul. Niezłomnych. Przed wykonawcą ważne zadanie budowy rozjazdu tramwajowego na węźle i zupełnie nowego torowiska w stronę ul. Ratajczaka. Zastosowane zostaną zaawansowane technologicznie prefabrykaty usprawniające prace, podobnie jak na południowej części skrzyżowania – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Do tej pory przebudowane zostało torowisko w relacji Matyi-Wierzbięcice, a od kwietnia przywrócony został na nim ruch pasażerski. Od 21 maja dostępny będzie również tymczasowy przystanek tramwajowy na ul. Wierzbięcice na wysokości stacji paliw (w obu kierunkach). Nie jest to docelowa lokalizacja z platformą przystankową, dlatego pasażerowie będą wysiadać na jezdnię. W związku z tym nie będzie on dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami oraz z wózkami. Prosimy o uwzględnienie tego faktu przy planowaniu podróży i w razie potrzeby wybór sąsiednich przystanków o wyższych standardach dostępności.
Zmiany w dwóch lokalizacjach
W nocy z 20 na 21 maja zamknięta zostanie ul. Ratajczaka na odcinku od skrzyżowania z ul. Ogrodową i Powstańców Wielkopolskich do ul. Niezłomnych, by wykonawca mógł przystąpić do prac rozbiórkowych i ziemnych. Możliwy będzie jedynie dojazd do posesji wyznaczonym ciągiem tymczasowym. Objazd dla pozostałych kierowców oraz rowerzystów poprowadzony zostanie ul. Kościuszki. Ruch pieszych dla zachowania ciągłości zostanie przeniesiony wzdłuż budynku Starego Browaru, dostępny będzie też ciąg po zachodniej stronie zamkniętego odcinka ul. Ratajczaka.
Tej samej nocy wprowadzone zostaną zmiany na węźle Wierzbięcice. Przywrócony zostanie ruch na niedostępnym obecnie odcinku ul. Wierzbięcice przy Nowym Rynku i stacji paliw. Kierowcy jadący z Wildy będą mogli skręcić w prawo w ul. Królowej Jadwigi, a nadjeżdżający od Mostu Dworcowego skręcić z ul. Matyi w prawo w ul. Wierzbięcice. W rejonie udostępnionych jezdni nadal będą jeszcze prowadzone prace w zakresie chodników i platform przystankowych – prosimy o zachowanie ostrożności i stosowania się do oznakowania.
Równolegle wyłączona z ruchu zostanie północna jezdnia ul. Matyi i Królowej Jadwigi. Analogicznie do obecnej organizacji ruchu, przejazd dwukierunkowo możliwy będzie częścią południową z wykorzystaniem tzw. przewiązek, czyli przejazdów przez torowisko tramwajowe na wysokości ul. Przemysłowej oraz Novotelu. Na tej drugiej przewiązce, czyli w ciągu ul. Królowej Jadwigi, przewidziano również możliwość zawracania jako uzupełnienie objazdu w kierunku Wildy. Prędkość w rejonie prac pozostaje ograniczona do 30 km/h. Ze względów bezpieczeństwa i organizacji ruchu na przewiązce funkcjonować będzie tymczasowa sygnalizacja świetlna.
Na tym etapie konieczne jest także całkowite wyłączenie ul. Niezłomnych, która łączy węzeł Wierzbięcice z ul. Ratajczaka. Z kolei na Al. Niepodległości w rejonie skrzyżowania z ul. Niezłomnych przewidziane są wygrodzenia jezdni na potrzeby robót budowlanych z utrzymaniem ruchu jednokierunkowego jednym pasem od wyjazdu z parkingu przed Izbą Rzemieślniczą w kierunku ul. Królowej Jadwigi. Natomiast na łączniku stanowiącym odnogę ul. Królowej Jadwigi na tyłach Domu Żołnierza, kierunek poruszania się pojazdów zostanie odwrócony z Al. Niepodległości w stronę ul. Królowej Jadwigi.
Piesi i rowerzyści będą mieli do dyspozycji przejście podziemne od ul. Niezłomnych do Nowego Rynku. Wyłączony z ruchu pozostanie chodnik wzdłuż południowej jezdni ul. Królowej Jadwigi, przejście z ul. Wierzbięcic w kierunku skrzyżowania z ul. Półwiejską Górna Wilda możliwe będzie nadal poprzez Park Drwęskich. W rejonie pozostałych prac także będą wyznaczane objazdy dla rowerzystów oraz tymczasowe przejścia dla pieszych.
W dalszym ciągu obowiązywać będzie czasowa organizacja ruchu w zakresie zamknięcia ul. Ratajczaka od ul. Św. Marcin do ul. Ogrodowej. Nadal należy liczyć się ze zmianami na ulicach, które nie wchodzą w zakres zadania, ale wprowadzono tam czasową organizację ruchu dla spójności objazdów (ul. Towarowa, Libelta, Al. Niepodległości, skrzyżowanie ul. Święty Marcin/Piekary, utrzymanie miejsca do zawracania w ciągu ul. Królowej Jadwigi przy skrzyżowaniu z ul. Górna Wilda).
W terenie zaktualizowane zostaną również tablice informujące o objazdach podzielonych na kierunki (Wilda, Rataje, Centrum) w celu poprowadzenia kierowców najbardziej optymalną trasą.
Pomocne mogą być również aplikacje Google Maps oraz Waze, które wyznaczają optymalne trasy zgodnie z obowiązującą organizacją ruchu – spółka PIM jako partner przekazuje informacje o bieżących zmianach.
Prosimy o zachowanie ostrożności oraz zwracanie uwagi na bieżące oznakowanie.
Projekt jest dofinansowany w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027.
Źródło: Zmiany i kolejny etap budowy tramwaju w ul. Ratajczaka | Poznańskie Inwestycje Miejskie
15.05.2026
Lekcja w praktyce
AKTUALNOŚCI Lekcja w praktyce
Lekcja w praktyce czyli szkolna wizyta na budowie
Naszymi gośćmi na placu budowy nowej trasy tramwajowej w ul. Ratajczaka w Poznaniu byli uczniowie Zespołu Szkół Geodezyjno-Drogowych w Poznaniu. Wierzymy, że edukacja musi iść w parze z praktyką. Tłumaczymy młodym adeptom sztuki budowlanej, jak wiele składowych wpływa na ostateczny wygląd realizowanych projektów.
12.05.2026
Nowa nawierzchnia na Wierzbięcicach
AKTUALNOŚCI Nowa nawierzchnia na Wierzbięcicach
Jezdnia na węźle Wierzbięcice w Poznaniu zyskuje nową nawierzchnię
Postępuje budowa nowej trasy tramwajowej w ul. Ratajczaka między węzłem Wierzbięcice a ul. Św. Marcin. Na obecnym etapie prace prowadzone są na węźle, a także na odcinku ul. Ratajczaka między ul. Św. Marcin a ul. Ogrodową.
Nowa nawierzchnia jest układana na jezdniach wyłączonych z ruchu w listopadzie. Odcinek ul. Wierzbięcice przy Nowym Rynku jest zamknięty, a przejazd na ul. Matyi i ul. Królowej Jadwigi prowadzony jest w obu kierunkach jezdnią północną. W kolejnym etapie inwestycji sytuacja się odwróci – przejazd możliwy będzie przebudowaną jezdnią południową, a prace budowlane skoncentrują się na części północnej skrzyżowania, tj. od strony ul. Niezłomnych.
Kontynuowane są roboty związanie z sieciami podziemnymi. Zgodnie z zapowiedziami, w nocy z niedzieli na poniedziałek nastąpiło przepięcie sieci wodociągowej na wysokości ul. Niezłomnych. Stara wysłużona sieć została unieczynniona oraz wyciągnięto i zabezpieczono ponad stuletnią zasuwę. Wkrótce możliwe będzie dokończenie robót przy kolektorze ogólnospławnym w rejonie ul. Niezłomnych, który będzie miał większą średnicę niż poprzednik, bo sięgającą aż metra.
Równolegle do układania nawierzchni jezdni przygotowywana jest też odnoga ul. Królowej Jadwigi prowadząca do ul. Niezłomnych, na tyłach Domu Żołnierza.
Z kolei na ul. Ratajczaka kontynuowane są prace przy przebudowie żeliwnych sieci wodociągowych. Po modernizacji sieć kanalizacji ogólnospławnej będzie można przystąpić do robót z branży elektrycznej i sieci gazowej. Zrealizowano także część prac związanych z ciepłociągiem.
Docelowo zmieni się cały odcinek między węzłem Wierzbięcice a ul. Św. Marcin. Tramwaj w ul. Ratajczaka skróci dojazd z Wildy i Dębca do centrum i będzie dodatkową osią komunikacyjną w relacji południe-północ Poznania. Inwestycja wiąże się również z pracami dotyczącymi jezdni, dróg rowerowych, chodników, oświetlenia i nowej zieleni oraz małej architektury. Przypominamy, że od kwietnia pasażerowie znów mogą wsiąść w tramwaj jadący przez ul. Wierzbięcice. Po pięciu miesiącach od rozpoczęcia prac gotowe było już torowisko w relacji Matyi-Wierzbięcice.
Projekt jest dofinansowany w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027.
29.04.2026
Terlan dla Ziemi
AKTUALNOŚCI Terlan dla Ziemi
Kanapy, opony, butelki, torby – takie śmieci posprzątaliśmy znad brzegów Warty w Gminie Czerwonak. Akcja sprzątania z okazji Dnia Ziemi przebiegła w miłej, rodzinnej atmosferze. Był pyszny poczęstunek, atrakcje dla dzieci i wspólne ognisko. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli zadbać o brzegi Warty. 👏 🤝
24.04.2026
Renowacja elewacji pałacu w Iwnie
AKTUALNOŚCI Kompleksowa renowacja elewacji pałacu
Prowadzimy prace związane z kompleksową renowacją elewacji zabytkowego pałacu w Iwnie. W ramach prac zrewitalizowane zostaną ściany fundamentowe, cokół, elewacja ponad cokołem, stolarka okienna i drzwiowa, schody i taras zewnętrzny. Inwestycja zakończy się jesienią br. Prace realizowane są przy nadzorze Powiatowego Konserwatora Zabytków.
15.04.2026
Prace remontowe kolektora sanitarnego DN2500
AKTUALNOŚCI Prace remontowe kolektora sanitarnego DN2500
Trwa drugi etap modernizacji jednego z większych kolektorów ściekowych, który odbiera zanieczyszczenia ze znacznej części Poznania. Prace obejmują 270 m rurociągu o średnicy 2,5 m, a także 7 komór kanalizacyjnych. Stosujemy technologię modułów GRP – lekkie, odporne na korozję i szczelne profile z włókna szklanego z żywicą epoksydową, montowane w technologii bezwykopowej na całej długości. Podczas prowadzenia inwestycji przygotowaliśmy również wizytę studyjną dla zamawiającego – pracownicy Aquanet SA odwiedzili budowę, aby zobaczyć tę technologię na żywo i osobiście ocenić jakość wykonywanych prac.
Przy okazji prowadzenia prac budowlanych zwracamy również szczególną uwagę na stronę społeczną. Zabezpieczyliśmy wybieg dla psów, który znajduje się bezpośrednio przy bypassie ściekowym. Zainstalowaliśmy kładki dla pieszych i rowerzystów nad bypassem. Wykonaliśmy tymczasową drogę betonową. Po zakończeniu prac droga zostanie zlikwidowana, a na jej miejsce powróci trawa. Bezpieczeństwo mieszkańców, zwierząt i środowiska pozostaje priorytetem.
Spotkajmy się na XVII Konferencji Naukowo-Technicznej Awarie. Monitoring. Budowa i modernizacja sieci WOD-KAN.
AKTUALNOŚCI XVII Konferencja Naukowo-Techniczna Awarie. Monitoring. Budowa i modernizacja sieci WOD-KAN.
Jesteśmy Partnerem Głównym XVII Konferencji Naukowo-Technicznej Awarie. Monitoring. Budowa i modernizacja sieci WOD-KAN. Organizatorem wydarzenia jest firma BMP, wydawca m.in. czasopisma Kierunek WOD-KAN i portalu kierunekWODKAN.pl. Podczas wydarzenia najlepsi specjaliści z całej Polski podzielą się swoimi doświadczeniami w obszarze eksploatacji, monitoringu czy remontów. Wspólnie zastanowimy się nad idealnym planem, który pozwoli być o krok przed awarią i mądrze inwestować w technologie przyszłości. Przedstawimy naszą wizję Kompleksowych Usług Serwisowych, które wprowadzamy z wielkim entuzjazmem. Wierzymy, że działania systematyczne jak: czyszczenie hydrodynamiczne rur, ich kamerowanie, frezowanie oraz mechaniczne wybieranie osadów ze studzienek ulicznych i kanalizacyjnych zminimalizują koszty i zabezpieczą samorządy przed skutkami nawałnic czy zalań.
Nasz obecność nie jest przypadkiem chcemy tam rozmawiać nie tylko o Kompleksowych Usługach Serwisowych ale również o naszej innowacyjnej technologi w renowaci sieci wodociągowych czyli Coverlan.
Radosnych Świąt!
AKTUALNOŚCI Radosnych Świąt!
Życzymy Państwu spokoju, odpoczynku oraz nowej energii do realizacji zawodowych i osobistych planów.
Niech ten świąteczny i wiosenny czas będzie pełen inspiracji, pozytywnych spotkań i dobrych chwil.
Dziękujemy za zaufanie i współpracę – cieszymy się, że możemy razem realizować kolejne wyzwania.
Wesołych Świąt Wielkanocnych!
Wielkanoc 2026
Konferencja prasowa na Węźle Wierzbięcice
AKTUALNOŚCI Konferencja prasowa na Węźle Wierzbięcice
Węzeł Wierzbięcice w Poznaniu to jedna z kluczowych inwestycji infrastrukturalnych, w której przywrócono ruch tramwajowy po modernizacji torowiska i infrastruktury podziemnej. Projekt obejmował kompleksowe prace, w tym roboty torowe, drogowe oraz modernizację sieci uzbrojenia terenu.
– „Tramwaj w Ratajczaka” to jeden z naszych strategicznych projektów. Jako poznańska firma wiemy, jaką ma wagę dla miasta i jego mieszkańców. Jestem dumny z pracowników Terlan i wszystkich zaangażowanych w tę inwestycję. Pokazaliście, że nawet ciężkie warunki atmosferyczne nie są przeszkodą. Dziękuję kierownikom robót za Wasze ogromne zaangażowanie i sprawne zarządzanie tak złożonym projektem.- zaznaczył Marek Borkowski Prezes Zarządu Terlan S.A.
Jazda próbna po nowym torowisku za nami, a dzisiaj wyremontowany Węzeł Wierzbięcice osobiście testowali Jacek Jaśkowiak, Prezydent Poznania, Marcin Gołek, zastępca Prezydenta Poznania oraz dziennikarze przybyli na specjalnie zorganizowaną konferencję prasową. Od 2 kwietnia tramwaj przejedzie przez Węzeł Wierzbięcice, skręcając z ul. Matyi w stronę Wildy (i na odwrót). A my nie zwalniamy tempa!
31.03.2026
Ruch tramwajowy na Węźle Wierzbięcice
AKTUALNOŚCI Ruch tramwajowy na Węźle Wierzbięcice
Węzeł Wierzbięcice w Poznaniu to jedna z kluczowych inwestycji infrastrukturalnych, w której przywrócono ruch tramwajowy po modernizacji torowiska i infrastruktury podziemnej. Projekt obejmował kompleksowe prace, w tym roboty torowe, drogowe oraz modernizację sieci uzbrojenia terenu.
Inwestycja na węźle Wierzbięcice obejmowała kompleksową przebudowę infrastruktury tramwajowej oraz towarzyszącej infrastruktury podziemnej. Zakres prac obejmował modernizację torowiska, przebudowę układu drogowego oraz dostosowanie sieci uzbrojenia terenu do nowych warunków eksploatacyjnych.
Już po 5 miesiącach od rozpoczęcia projektu „Tramwaj w Ratajczaka” w Poznaniu, przywrócony zostanie ruch tramwajowy na odcinku Matyi i Wierzbięcice. Za nami przejazd próbny i częściowe pozwolenie na użytkowanie, a od 2 kwietnia po nowym torowisku pojadą tramwaje.
Węzeł Wierzbięcice, a więc skrzyżowanie ulic Wierzbięcice, Matyi, Niezłomnych i Królowej Jadwigi, jest przebudowywany na potrzeby nowej trasy tramwajowej w ul. Ratajczaka. Prace postępowały mimo zimowej aury dzięki zastosowaniu prefabrykowanych płyt rozjazdowych, projektowanych i wykonanych na zamówienie. Ponadto część robót realizowana była pod specjalnymi namiotami, by niska temperatura i opady nie wpłynęły negatywnie na harmonogram. W południowo-zachodniej części węzła gotowe są szyny, rozjazdy i sieć trakcyjna.
W ramach zadania przebudowany został też ok. 200-metrowy odcinek torowiska tramwajowego w ul. Matyi. Poprawił się jego stan techniczny oraz wprowadzona została zieleń – na torowisku pojawił się rozchodnik, czyli odporna na suszę roślina, która idealnie sprawdza się na torowiskach.
Zakres prac realizowanych przez TERLAN
Projekt obejmował:
– modernizację torowiska tramwajowego
– przebudowę infrastruktury podziemnej
– roboty drogowe i odtworzeniowe
– koordynację prac w obszarze miejskim
– przywrócenie ruchu tramwajowego
Realizacja inwestycji wymagała precyzyjnej koordynacji robót oraz pracy w warunkach miejskich o dużym natężeniu ruchu.
Znaczenie inwestycji dla infrastruktury miejskiej
Przywrócenie ruchu tramwajowego na węźle Wierzbięcice ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania komunikacji miejskiej w Poznaniu. Modernizacja infrastruktury poprawia przepustowość, bezpieczeństwo oraz komfort użytkowników transportu publicznego.
Na czym polegała inwestycja na węźle Wierzbięcice?
Inwestycja obejmowała modernizację torowiska tramwajowego, przebudowę infrastruktury podziemnej oraz roboty drogowe.
Kiedy przywrócono ruch tramwajowy?
Ruch tramwajowy został przywrócony po zakończeniu prac modernizacyjnych i odbiorach technicznych.
Jakie prace realizował TERLAN?
TERLAN odpowiadał za roboty infrastrukturalne, w tym modernizację sieci podziemnych oraz wsparcie prac drogowych i torowych.
Dlaczego inwestycja była ważna?
Projekt poprawił funkcjonowanie komunikacji miejskiej oraz zwiększył bezpieczeństwo i przepustowość infrastruktury.
Czy inwestycja obejmowała tylko torowisko?
Nie, obejmowała również infrastrukturę podziemną i układ drogowy.
27.03.2026
Relining ponad stuletniej infrastruktury
AKTUALNOŚCI Renowacja ponad stuletniej infrastruktury podziemnej
Relining ponad stuletniej infrastruktury kanalizacyjnej pozwala na jej odnowienie bez konieczności wymiany. Technologia umożliwia przywrócenie szczelności i funkcjonalności rurociągów przy minimalnej ingerencji w otoczenie miejskie.
Na czym polegała realizacja reliningu
Projekt obejmował renowację ponad stuletniej infrastruktury kanalizacyjnej z wykorzystaniem technologii reliningu. Celem prac było przywrócenie szczelności, poprawa parametrów eksploatacyjnych oraz wydłużenie żywotności rurociągu bez konieczności jego wymiany.
Zakres prac realizowanych przez TERLAN
W ramach inwestycji wykonano:
– przygotowanie rurociągu do renowacji
– czyszczenie i inspekcję techniczną
– instalację nowej wykładziny metodą reliningu
– kontrolę jakości wykonanych prac
– przywrócenie pełnej funkcjonalności rurociągu
Realizacja wymagała zastosowania technologii dostosowanych do pracy w istniejącej, historycznej infrastrukturze.
Dlaczego relining jest stosowany w starej infrastrukturze
Relining jest jedną z najskuteczniejszych metod renowacji starych rurociągów, szczególnie w infrastrukturze o dużej wartości historycznej lub zlokalizowanej w obszarach miejskich.
Technologia pozwala uniknąć wykopów, ograniczyć koszty oraz zachować ciągłość pracy systemu kanalizacyjnego.
Najczęściej zadawane pytania
Na czym polega relining kanalizacji?
Relining polega na wprowadzeniu nowej rury do istniejącego rurociągu, co pozwala odnowić jego strukturę bez konieczności wykopów.
Czy można odnawiać bardzo stare rurociągi?
Tak, relining umożliwia renowację nawet ponad stuletniej infrastruktury kanalizacyjnej.
Jakie są zalety reliningu?
Najważniejsze zalety to brak wykopów, krótszy czas realizacji oraz mniejsza ingerencja w otoczenie.
Czy relining zmniejsza średnicę rury?
Tak, ale zwykle w niewielkim stopniu, który nie wpływa znacząco na przepustowość.
Kiedy stosuje się relining?
Metoda stosowana jest przy uszkodzeniach liniowych, gdy nie ma potrzeby całkowitej wymiany rurociągu.
Terlan partnerem Stormwater Poland 2026
AKTUALNOŚCI Terlan partnerem Stormwater Poland 2026
STORMWATER POLAND to największa w kraju konferencja o wodach opadowych, która od 10 lat łączy samorządy, spółki wod-kan, naukę i biznes. Tegoroczna jubileuszowa edycja to podsumowanie działań na rzecz mądrego gospodarowania wodami opadowymi.
Jako partner główny tego wydarzenia przygotowaliśmy stoisko z licznymi atrakcjami. Odwiedzili je m.in. Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz Prezes Aquanet S.A. Paweł Chudziński. W ciągu dwóch dni konferencji mamy też niepowtarzalną okazję bezpośrednio zaprezentować ofertę adresowaną do samorządów – Kompleksową Usługę Serwisową (KUS). Obejmuje ona systematyczne czyszczenie hydrodynamiczne rur, ich kamerowanie, frezowanie oraz mechaniczne wybieranie osadów ze studzienek ulicznych i kanalizacyjnych. Prace realizowane są sprawdzonymi metodami bezwykopowymi, przy zastosowaniu precyzyjnych pomiarów i deszczomierzy, co pozwala na kontrolę intensywności opadów i planowanie działań retencyjnych.
W drugim dniu konferencji Jakub Wiernicki, Dyrektora Departament Serwisu Sieci i Obiektów Wodociągowo-Kanalizacyjnych wygłosi prelekcję pt. „Gdy system serwisowy działa, nikt go nie zauważa – brak zawsze kosztuje”.
Nowa droga gminna Rajkowo - Będargowo otwarta
AKTUALNOŚCI Nowa droga gminna Rajkowo - Będargowo otwarta
Nowa droga gminna Rajkowo–Bedargowo to inwestycja infrastrukturalna poprawiająca dostępność komunikacyjną oraz bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt obejmował budowę nowej drogi wraz z infrastrukturą towarzyszącą, dostosowaną do potrzeb lokalnej społeczności.
Podczas uroczystej konferencji z Wojewodą Zachodniopomorskim Dawidem Krystkiem symbolicznie przekazaliśmy Pani Wójt gminy Kołbaskowo Małgorzacie Schwarz kask kierownika budowy. Tym sposobem przekazaliśmy drogę w ręce zamawiającego. To nowe połączenie, którego koszt wyniósł blisko 18 mln złotych i ogromna zmiana dla lokalnej społeczności – docelowo będzie umożliwiało sprawny wyjazd na powstającą właśnie Zachodnią Obwodnicę Szczecina. Oprócz trasy dla samochodów powstała również droga dla rowerów tak, by bezpiecznie odseparować ruch jednośladów. Zadanie realizowaliśmy w konsorcjum z firmą Stanled.
Dzięki ponad 2,7 km nowej jezdni z rondami, chodnikami, ścieżką rowerową oraz pełnym uzbrojeniem podziemnym tworzymy bezpieczne i nowoczesne połączenie z przyszłym węzłem „Będargowo” Zachodniej Obwodnicy Szczecina. To nie tylko wygodniejszy dojazd dla mieszkańców Rajkowa, Będargowa, Ostoi, Przylepu i Stobna, ale też impuls rozwojowy dla lokalnego biznesu i nowych inwestycji w regionie. – mówi prezes firmy Terlan S.A Marek Borkowski
Koszt inwestycji wyniósł około 18 milionów złotych. Zadanie zostało sfinansowane z budżetu gminy Kołbaskowo, Funduszu Dróg Samorządowych oraz środków Rządowego Funduszu Polski Ład. Nowa droga jest już dostępna dla użytkowników i stanowi istotne wzmocnienie lokalnego układu komunikacyjnego.
Zakres prac realizowanych przez TERLAN
W ramach inwestycji wykonano:
– budowę nowego odcinka drogi gminnej
– przygotowanie podłoża i konstrukcji nawierzchni
– wykonanie infrastruktury odwodnieniowej
– roboty ziemne i drogowe
– prace wykończeniowe i odtworzeniowe
Realizacja inwestycji wymagała kompleksowego podejścia oraz koordynacji prac w terenie.
Dlaczego budowa dróg gminnych jest ważna
Budowa dróg gminnych ma kluczowe znaczenie dla rozwoju lokalnych społeczności. Inwestycje tego typu poprawiają dostępność komunikacyjną, wspierają rozwój gospodarczy oraz zwiększają bezpieczeństwo ruchu drogowego.
Nowe drogi umożliwiają lepsze połączenie miejscowości oraz skracają czas dojazdu, co wpływa na komfort życia mieszkańców.
Najczęściej zadawane pytania
Na czym polegała inwestycja Rajkowo–Bedargowo?
Inwestycja obejmowała budowę nowej drogi gminnej wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
Jakie prace zostały wykonane?
Wykonano roboty drogowe, ziemne, odwodnieniowe oraz konstrukcję nawierzchni.
Dlaczego budowa tej drogi była ważna?
Inwestycja poprawiła dostępność komunikacyjną i bezpieczeństwo mieszkańców.
Kto realizował inwestycję?
Projekt realizowany był przez TERLAN jako wykonawcę robót infrastrukturalnych.
Czy inwestycja obejmowała tylko drogę?
Nie, obejmowała również infrastrukturę towarzyszącą, w tym odwodnienie i prace ziemne.
Zmiany w ruchu pieszych na ul. Królowej Jadwigi w Poznaniu
AKTUALNOŚCI Zmiany w ruchu pieszych na ul. Królowej Jadwigi w Poznaniu
Od poniedziałku 16 lutego 2026 r., zmieni się organizacja ruchu pieszych na jej północnym odcinku od Placu Władysława Andersa do ul. Niezłomnych. Ma to związek z rozpoczynającą się przebudową sieci podziemnych w ul. Królowej Jadwigi, zaplanowaną w ramach budowy trasy tramwajowej w ul. Ratajczaka.
Północny chodnik ul. Królowej Jadwigi zostanie zamknięty dla pieszych od wjazdu na parking przy budynku Ligi Obrony Kraju do Placu Władysława Andersa. Czeka go całkowita rozbiórka, by można było przeprowadzić roboty związane z wodociągiem oraz sieciami teletechnicznymi, których realizacja planowana jest na okres około 3 miesięcy.
W trakcie prowadzenia robót piesi skierowani zostaną oznakowanym obejściem, prowadzącym ulicami Niezłomnych, Kościuszki i Placem Władysława Andersa. Informacje o zmianach zostaną umieszczone na zaporach ustawionych tuż za przejściem przez ul. Niezłomnych oraz – od strony południowej – przed przejściem przez Plac Władysława Andersa.
Mimo prowadzonych prac, zachowana zostanie możliwość dojazdu do parkingu przy budynku Ligi Obrony Kraju. Wzdłuż ul. Królowej Jadwigi ciąg pieszy będzie wyznaczony przez ustawione tablice U-21 (tzw. sierżanty) w odległości ok. 1,5 m od budynku, a po likwidacji słupków i demontażu słupa oświetleniowego po pozostałej części chodnika będzie możliwy dojazd do parkingu i wyjazd z niego.
W rejonie prac należy zwracać uwagę na bieżące oznakowanie.
Kalkulator Nawozowy dla branży rolniczej
AKTUALNOŚCI Kalkulator Nawozowy dla branży rolniczej
Kalkulator nawozowy umożliwia szybkie i precyzyjne obliczenie dawek nawozów w zależności od rodzaju gleby, uprawy i zapotrzebowania roślin. Narzędzie wspiera optymalizację nawożenia, ograniczenie kosztów oraz poprawę efektywności produkcji rolnej.
Nasz Pion Gospodarowania Odpadami w Nowej Wiśniewce przygotował praktyczne narzędzie dla branży rolniczej – Kalkulator Nawozowy.
To nowe narzędzie, które zmienia sposób myślenia o zrównoważonym nawożeniu. Stworzyliśmy je po to, aby pomóc producentom rolnym podjąć racjonalną decyzję w wyborze właściwego nawozu stosowanego na polu.
Do czego służy kalkulator nawozowy
Kalkulator nawozowy służy do określenia optymalnej dawki nawozów dla danej uprawy. Uwzględnia parametry takie jak rodzaj gleby, zapotrzebowanie roślin oraz składniki pokarmowe, co pozwala precyzyjnie dobrać ilość nawozu.
Dlaczego stworzyliśmy to narzędzie?
W codziennej pracy zauważyliśmy, jak trudne bywa porównywanie nawozów mineralnych z produktami organicznymi w kontekście kosztów, parametrów fizyko–chemicznych, ich efektywności czy wpływu na glebę. Nasz kalkulator został zaprojektowany właśnie po to, by przełożyć dane techniczne i agronomiczne na konkretne korzyści – finansowe i środowiskowe, które łatwo zrozumie każdy użytkownik.
Co analizuje kalkulator?
Narzędzie umożliwia porównanie dwóch produktów:
- polepszacza organicznego (Komcel BIS) – produktu powstającego w naszym zakładzie w Nowej Wiśniewce z odpadów biodegradowalnych,
- nawozu mineralnego (polifoska i mocznik) – klasycznego rozwiązania powszechnie stosowanego w rolnictwie.
Kalkulator bierze pod uwagę m.in.:
- koszty zakupu i transportu,
- dawkowanie i powierzchnię uprawy,
- koszt aplikacji nawozu
- przyswajalność składników (N i P) w glebie w kolejnych latach stosowania,
- poziom materii organicznej w glebie,
- właściwości retencyjne polepszacza organicznego.
Narzędzie generuje porównanie kosztów i korzyści, pokazując jak stosowanie polepszacza organicznego wpływa na efektywność nawożenia i ogólne koszty produkcji.
Jak działa kalkulator nawozowy
Działanie kalkulatora opiera się na analizie podstawowych danych agronomicznych. Użytkownik wprowadza informacje dotyczące uprawy oraz warunków glebowych, a narzędzie oblicza zalecaną dawkę nawozów.
Proces obejmuje:
– określenie zapotrzebowania roślin na składniki odżywcze
– analizę właściwości gleby
– przeliczenie dawki nawozu
– dopasowanie do konkretnych warunków uprawy
Korzyści z korzystania z kalkulatora:
- przejrzysta analiza ekonomiczna – zobaczysz, ile możesz zaoszczędzić na nawożeniu dzięki wykorzystaniu polepszacza organicznego,
- wsparcie decyzji agronomicznej – kalkulator uwzględnia różne parametry gleby i środowiska, co pozwala lepiej dopasować strategię nawożenia do konkretnej uprawy.
Jak to działa?
To proste:
1. wejdź na stronę Terlan.pl
2. wprowadź parametry pola i nawozów
3. wygeneruj wynik porównania kosztów i korzyści
4. podejmij biznesowo uzasadnione decyzje nawozowe
Dlaczego warto korzystać z kalkulatora nawozowego
Stosowanie kalkulatora nawozowego pozwala zwiększyć efektywność nawożenia oraz ograniczyć nadmierne zużycie nawozów.
Najważniejsze korzyści:
– optymalizacja kosztów nawożenia
– lepsze dopasowanie dawek do potrzeb roślin
– ograniczenie strat składników odżywczych
– wsparcie zrównoważonego rolnictwa
Kiedy warto używać kalkulatora nawozowego
Kalkulator nawozowy warto stosować:
– przed planowaniem nawożenia
– przy zmianie uprawy
– w przypadku zróżnicowanych warunków glebowych
– w celu optymalizacji kosztów produkcji
Podsumowując
W dobie rosnących kosztów produkcji i coraz większej presji na efektywność – zarówno ekonomiczną, jak i środowiskową – takie narzędzia jak nasz Kalkulator Nawozowy stają się kluczowe dla nowoczesnego rolnictwa. Z dumą oddajemy go do Waszej dyspozycji i zachęcamy do odkrywania, jak osiągać lepsze rezultaty dzięki świadomemu nawożeniu.
Najczęściej zadawane pytania
Do czego służy kalkulator nawozowy?
Kalkulator nawozowy służy do obliczania optymalnych dawek nawozów dla konkretnych upraw i warunków glebowych.
Jak działa kalkulator nawozowy?
Na podstawie danych o glebie i uprawie narzędzie oblicza zapotrzebowanie roślin na składniki odżywcze.
Czy kalkulator nawozowy jest dokładny?
Dokładność zależy od jakości wprowadzonych danych, jednak narzędzie znacząco ułatwia planowanie nawożenia.
Kiedy należy korzystać z kalkulatora nawozowego?
Najlepiej przed planowaniem nawożenia oraz przy zmianie warunków uprawy.
Czy kalkulator pomaga obniżyć koszty?
Tak, pozwala ograniczyć nadmierne stosowanie nawozów i zoptymalizować wydatki.
Lekcja BHP w przedszkolu
AKTUALNOŚCI Lekcja BHP w przedszkolu
Od lipca 2025 roku rozbudowujemy Drogę Wojewódzką nr 190 na odcinku Margonin-Durowo. W miejscowości Pawłowo Żońskie, tuż przy samej inwestycji, znajduje się przedszkole, do którego uczęszczają najmłodsi mieszkańcy pobliskich okolic. Dzieci codziennie w drodze do i z przedszkola widzą rozstawione specjalne znaki, pracowników ubranych w odblaskowe ubrania, a także ciężki sprzęt. Dzisiaj to my odwiedziliśmy ich z misją specjalną – lekcją BHP.
Jak w ciekawy i nieszablonowy sposób przeprowadzić takie zajęcia? Zadanie do łatwych nie należy, gdyż publiczność jest bardzo wymagająca! Dzieci dostały kamizelki odblaskowe, bo co jak co, ale zapewnienie widoczności to podstawa! Maluchy mogły osobiście przetestować m.in. jak mocna jest taśma BHP, czy słuchawki ochronne faktycznie chronią przed hałasem, jak ważne jest noszenie kasku oraz specjalnych butów, a także co oznaczają poszczególne znaki. Na finał wypróbowały swoich sił jako operatorzy koparki czy wywrotki – oczywiście w wersji zdalnie sterowanych zabawek. Mamy nadzieję, że nawet w formie zabawy nasza misja została zakończona sukcesem.
Przypomnijmy – zakres naszych prac przy modernizacji DW 190 obejmuje odcinek o długości 11,085 km oraz budowę i przebudowę 16 obiektów inżynieryjnych. W ramach projektu przebudowujemy także skrzyżowania z drogami powiatowymi i gminnymi, zjazdy, chodniki, drogi dla rowerów oraz drogi dla pieszych i rowerów, powstaną nowe zatoki i przystanki autobusowe. Dzisiaj możemy powiedzieć że zbliżamy się do półmetku prac, a zakończenie wszystkich robót zaplanowano na 2027 rok.





















































































































