Prace remontowe kolektora sanitarnego
AKTUALNOŚCI Prace remontowe kolektora sanitarnego
W Poznaniu przy ul. Piłsudskiego trwają prace remontowe kolektora sanitarnego DN2500, które prowadzimy na zlecenie Aquanet SA. Na I etapie inwestycji zakończono montaż rur GRP wewnątrz istniejącego kolektora. Trwa zapełnianie przestrzeni międzyrurowej między starym rurociągiem a nowym, dzieje się to przy użyciu specjalnej mieszanki iniekcyjnej o wytrzymałości 25 MPa i dużej rozlewalności. Równolegle prowadzone są prace przy remoncie komór, które zabezpieczane są przy użyciu zapraw siarczanoodpornych i powłok hybrydowo-silikatowych ograniczających wpływ biogenicznego kwasu siarkowego obecnego w ściekach, który działa destrukcyjnie na powierzchnię betonową komór. Dzięki zastosowaniu technologii bezwykopowej udało się naprawić rurociąg o długości 190m, bez ingerencji w jezdnię ul. Piłsudskiego oraz wycinki licznych drzew na trasie kanału, ograniczając się przy tym tylko do wykopów w dwóch komorach montażowych (startowej i końcowej).
Funkcjonowanie by-passu planowane jest do około połowy października. We wrześniu zamontowano maty wygłuszające, które ograniczyły hałas spowodowany działaniem wspomnianego by-passu. Prace porządkowe na os. Polan zakończą się na początku listopada. Następnie przeniesiemy się w całości na drugą stronę ul. Piłsudskiego, by rozpocząć drugi etap prac renowacyjnych na os. Oświecenia.
Umowa na budowę tramwaju w ulicy Ratajczaka podpisana
AKTUALNOŚCI Umowa na budowę tramwaju w ulicy Ratajczaka podpisana
Tej jesieni rozpocznie się budowa nowej trasy tramwajowej w centrum Poznania. Torowisko powstanie na ul. Ratajczaka, na odcinku od ul. Św. Marcin do węzła przy Nowym Rynku. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie podpisała umowę z wyłonionym w postępowaniu przetargowym wykonawcą inwestycji.
– Tramwaj w Ratajczaka to ostatni i bardzo istotny etap Programu Centrum, jedna z najważniejszych obecnie inwestycji w Poznaniu. To nie tylko budowa nowego torowiska, ale też gruntowna przebudowa całej ulicy. Dziś ul. Ratajczaka odstaje od nowej odsłony ul. Św. Marcin i pozostałych sąsiednich ulic z tramwajami, wygodnymi chodnikami i zielenią. Po przebudowie ul. Ratajczaka będzie atrakcyjnym łącznikiem ścisłego centrum z Nowym Rynkiem i odnowioną kilka lat temu ul. Wierzbięcice. Doświadczenia wyniesione z poprzednich etapów Programu Centrum pozwoliły nam się dobrze przygotować do prac na ul. Ratajczaka i moim zdaniem będzie to przysłowiowa „kropka nad i” dotychczasowych zmian – mówi Marcin Gołek, zastępca prezydenta Poznania.
Trasa tramwajowa skróci dojazd z Wildy i Dębca do centrum, będzie również dodatkową osią komunikacyjną w relacji południe-północ Poznania z wykorzystaniem nowego prawoskrętu dla tramwajów z ul. 27 Grudnia w Mielżyńskiego, a w dalszej perspektywie połączenia tramwajowego z Garbar w stronę Naramowic. Wszystkie prace potrwają ok. dwa lata, a za ich realizację odpowiadać będzie konsorcjum NDI Energy Sp. z o.o. oraz Terlan Sp. z o.o.
– Podpisanie umowy to zawsze kluczowy moment w całym procesie inwestycyjnym, gdyż od tej chwili wykonawca zaczyna przygotowywać się do przejęcia placu budowy. Najpierw zajmie się koniecznymi formalnościami, w tym opracowaniem i uzgodnieniem czasowej organizacji ruchu. Właściwe prace budowlane w pierwszej kolejności skoncentrują się na węźle Wierzbięcice i odcinku ul. Ratajczaka między ul. Św. Marcin a Ogrodową – mówi Justyna Litka, prezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Prace od listopada
– Rozpoczęcie zasadniczych robót budowlanych planowane jest na początek listopada, po dniu Wszystkich Świętych. Wcześniej uzgodnione zostaną projekty czasowej organizacji ruchu. Największy wpływ na komunikację publiczną i ruch samochodów będą miały prace na węźle Wierzbięcice, czyli u zbiegu ul. Wierzbięcice, Matyi, Niezłomnych i Królowej Jadwigi – zapowiada Marek Borkowski, prezes spółki Terlan.
Wykonawca we współpracy z jednostkami miejskimi będzie wdrażał najbardziej optymalne rozwiązania, niemniej będą konieczne wyłączenia z ruchu części jezdni i zmiany w układzie linii tramwajowych. Skrzyżowanie musi zostać przebudowane w celu dowiązania do niego nowej trasy, ponadto poprawi się funkcjonalność całego węzła. Nowością będzie para przystanków po stronie Wierzbięcic, na wysokości stacji benzynowej. Ten obecny zostanie przebudowany, a dojście do niego będzie możliwe nowym, naziemnym przejściem dla pieszych. Skrzyżowanie zostanie też uzupełnione o infrastrukturę rowerową.
Termin wprowadzenia najistotniejszych zmian w komunikacji miejskiej zostanie skoordynowany z przebudową mostu Bolesława Chrobrego, który na początku listopada zostanie wyłączony z ruchu tramwajowego. Jednoczesne wprowadzenie zmian wynikających z prac na moście oraz na węźle Wierzbięcice pozwoli na zmodyfikowanie układu linii tramwajowych obowiązującego przez dłuższy czas. Dzięki takiemu rozwiązaniu pasażerowie nie będą narażeni na częste zmiany w rozkładach jazdy.
O nadchodzących zmianach mieszkańcy będą informowani z wyprzedzeniem. Do listopada mogą być jeszcze wdrażane drobne korekty wynikające z prac przygotowawczych. W ramach działań poprzedzających zasadnicze roboty budowlane wykonawca będzie zajmował się m.in. inwentaryzacją zabudowań, założeniem reperów na budynkach (znaków geodezyjnych), czujników drgań, zabezpieczeniem zieleni. Wśród niezbędnych formalności, poza opracowaniem czasowej organizacji ruchu, będzie uzgodnienie tras przejazdów ciężkiego sprzętu i pozyskanie wszelkich zgód, m.in. na zajęcie pasa drogowego.
Przed rozpoczęciem robót budowlanych na ul. Ratajczaka zakończą się prace nawierzchniowe na sąsiedniej ul. Kościuszki, by związane z inwestycjami utrudnienia nie nakładały się na siebie. W trakcie prac na ul. Ratajczaka to właśnie ul. Kościuszki może przejąć część ruchu.
Zielono i estetycznie
Od stycznia drzewa na ul. Ratajczaka przygotowywane są do przesadzeń. Od tego czasu poddawane są intensywnej pielęgnacji i zabiegom dotyczącym koron czy systemów korzeniowych w celu zwiększenia skuteczności przyjmowania się w nowych lokalizacjach.
Do tej pory powstało torowisko na ul. Ratajczaka między ul. 27 Grudnia i Św. Marcin z przystankiem przy Bibliotece Uniwersyteckiej. Do nowej trasy tramwajowej zostało też dostosowane skrzyżowanie ulic Św. Marcin i Ratajczaka, dzięki czemu nie będzie konieczności wyłączenia go z ruchu tramwajowego.
Kolejny odcinek torowiska także zostanie wybudowany w nowoczesnym standardzie. Poza przystankiem przy ul. Wierzbięcice powstanie też kolejny przy Starym Browarze. Wyłoniony w postępowaniu przetargowym wykonawca zajmie się też przebudową jezdni, drogami rowerowymi, chodnikami, infrastrukturą podziemną, oświetleniem i wprowadzeniem nowej zieleni. Ruch na ul. Ratajczaka zostanie uspokojony, co poprawi bezpieczeństwo. Odcinek od ul. Św. Marcin do skrzyżowania z ul. Ogrodową i Powstańców Wielkopolskich będzie strefą zamieszkania. Po obu stronach ulicy na tym fragmencie przewidziano symetryczne przestrzenie obsadzone drzewami i zielenią niską. W zakres prac wchodzą również oznaczenia dla osób z niepełnosprawnościami, a także mała architektura: ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe.
Inwestycja umożliwi miastu wykorzystanie dofinansowania unijnego w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027.
Nautilus - innowacyjna kula do diagnozy kanalizacji
AKTUALNOŚCI Nautilus - innowacyjna kula do diagnozy kanalizacji
Nasza międzynarodowa współpraca z hiszpańską firmą Aganova to innowacyjne na polskim rynku działania, które mają diagnozować stan rurociągów w naszym mieście. Wspólnie z Aquanet SA stawiamy na innowacje, dlatego skorzystaliśmy z Systemu Nautilus. Składa się on z 70 mm kuli zintegrowanej z technologią akustyczną, bezprzewodową, neutralnej płynności i swobodnej nawigacji, zaprojektowany do wykrywania i lokalizacji wycieków i kieszeni powietrznych w rurociągach bez ich wyłączania z pracy. Jak to działa? W kuli wielkości piłki tenisowej umieszczony jest mikrofon oraz inne mikro urządzenia, tę kulę wkłada się w otwór eksploatacyjny. My wzmocniliśmy jej widoczność nadając jej wyrazisty kolor i wpuściliśmy do rurociągu tłocznego, gdzie nurt płynącego ścieku niósł ją do celu. Kula płynie, słucha i wyłapuje szumy, które wskazują miejsca, gdzie rura jest nieszczelna. Kulę odławia się siatką niczym rybę, sczytuje z niej dane i można przystępować do usuwania ewentualnych uszkodzeń. Metoda ta głównie wykorzystywana jest w wodociągach, tu jednak Aquanet SA zdecydował się na badanie nią rurociągów tłocznych ściekowych.
Tymczasowa organizacja ruchu na DW 190
AKTUALNOŚCI Tymczasowa organizacja ruchu na DW 190
Od 20 września 2025 r. obowiązywać będzie nowa organizacja ruchu w ciągu DW 190 na odcinku od miejscowości Margonin do miejscowości Durowo. Zmiany te są związane z rozpoczęciem drugiego etapu rozbudowy drogi.
Roboty będą prowadzone etapowo, w miarę postępu prac będą przesuwać się wzdłuż trasy. Ze względów bezpieczeństwa ruch zostanie utrzymany jednokierunkowo w stronę Wągrowca, a objazdy w kierunku Margonina zaplanowano lokalnymi drogami powiatowymi i gminnymi.
Dodatkowo dla pojazdów o masie powyżej 3,5 tony wyznaczono objazd drogami wojewódzkimi: DW 193, DW 241 i DW 242 (przez miejscowości Wągrowiec – Gołańcz – Margonin).
Co istotne, dojazd do posesji i pól dla mieszkańców będzie zapewniony przez cały okres trwania prac.
Prosimy o zachowanie ostrożności i stosowanie się do tymczasowego oznakowania.
Remont kanalizacji sanitarnej w Poznaniu
AKTUALNOŚCI | Remont kanalizacji sanitarnej w Poznaniu
Remont kanalizacji sanitarnej w obrębie ul. Piłsudskiego w Poznaniu
Sprawna infrastruktura podziemna jest nieodzowna dla funkcjonowania miasta. Jednak jak każdy element, który jest intensywnie eksploatowany od czasu do czasu wymaga interwencji i remontu. Na zlecenie Aquanet S.A. rozpoczęliśmy prace w rejonie ulicy Piłsudskiego, tuż obok sklepu spożywczego Lidl. Nasze prace, oprócz 2 komór nie są widoczne dla oka, ponieważ cały czas dzieją się pod ziemią. To kolejny etap renowacji tego kolektora, poprzednie odcinki na os. Polan i Parku Rataje były remontowane w 2021 r.
To nie rury pod nowe bloki
Odpowiadając na liczne pytania mieszkańców, dotyczące celowości inwestycji chcielibyśmy zaznaczyć, że nie są to rury, które mają służyć pod nową zabudowę wielorodzinną. Teren przy ul. Piłsudskiego jest od 2007 roku objęty planem miejscowym „Rataje-Park os. Oświecenia. W wyniku tej uchwały obszar ten jest zakwalifikowany jako publiczny teren zieleni urządzonej.
Dlaczego to robimy?
Remont kolektora DN 2500 jest konieczny ze względu na jego stan techniczny, zapobiegamy w ten sposób poważnej awarii rurociągu skutkującej jego wykopową wymianą, a co za tym idzie znacznie większymi utrudnieniami i kosztami inwestycji. By w dalszym ciągu mógł służyć do transportowania ścieków, konieczna jest jego renowacja przy użyciu technologii KMR (krótkich modułów rurowych) wraz z remontem 9 sztuk komór kanalizacyjnych. Technologia jest nazywana reliningiem – polega na umieszczaniu nowych rur w formie modułów do starego kanału. Dzięki temu w miejscu starego kanału pojawia się całkowicie odnowiony rurociąg.
Jak długo potrwają prace?
Prace będą realizowane dwuetapowo. Odcinek obecnie remontowany zakończymy do końca listopada bieżącego roku, ale główne prace budowlane i uciążliwości związane z hałasem i zapachem zakończą się wcześniej. Hałas, który wydobywa się z placu budowy, jest związany z montażem zaawansowanego technologicznie bypassu ściekowego, dzięki któremu podczas całej inwestycji nie ma zakłóceń z odbiorem ścieków, konieczne jest jednak ich stałe zasilanie, dlatego też słychać pracę agregatów. Dzięki rozwiązaniom technologicznym możliwe jest wyłączenie systemu w okresach weekendowych, by zminimalizować dolegliwości związane z podwyższonym hałasem. Jest to rozwiązanie zastosowane z myślą o okolicznych mieszkańcach.
Cała inwestycja prowadzona jest etapami. Następny etap rozpocznie się w pobliżu os. Oświecenia po drugiej stronie ul. Piłsudskiego. Będą to prace, które rozpoczną się w listopadzie i potrwają do czerwca 2026 r.
Coverlan w Krakowie
AKTUALNOŚCI | Coverlan w Krakowie
Remont magistrali w Krakowie
Wykonaliśmy kompleksową naprawę magistrali wodociągowej DN600 na moście Grunwaldzkim w Krakowie.
350 metrów starego rurociągu zostało poddanych renowacji z wykorzystaniem technologii Coverlan. To innowacyjne rozwiązanie pozwala skutecznie odbudować konstrukcję magistrali co znacząco przedłuża jej trwałość i odporność na korozję. Dzięki temu odnowiony rurociąg służy mieszkańcom bez konieczności rozległych wykopów czy zamknięć ulic, przy minimalnej ingerencji w otoczenie. Cały proces odbywa się w całkowitym bezpieczeństwie dla wody pitnej co potwierdza odnowiony atest PZH wydany zgodnie z nowymi dyrektywami unijnymi.
Zleceniodawca: Wodociągi Miasta Krakowa SA
Realizacja: czerwiec-wrzesień 2025
Remont węzła Bałtyk
Remont węzła rozjazdowego Bałtyk w Poznaniu
„Bałtyk” to jeden z ważniejszych węzłów komunikacyjnych Poznania, po którym kursują zarówno linie tramwajowe, jak i autobusowe. Stan techniczny torowisk na skrzyżowaniu ulic Bukowska i Roosevelta był już na tyle zły, że wymagał przeprowadzenia gruntownych prac remontowych. W dużym skrócie - dotyczyły one wymiany zniszczonego rozjazdu, zamontowania nowych krawędzi peronowych oraz wykonania nowej nawierzchni torowo-drogowej. Remont zaplanowano na sierpień, kiedy z uwagi na wakacje ruch maleje, a wyłączenie tak ważnego węzła komunikacyjnego nie jest aż tak kłopotliwe, jak podczas roku szkolnego.
Szczegółowy zakres prowadzonych prac obejmował:
- demontaż istniejącej nawierzchni oraz krawędzi peronowych i utylizacja odpadów w tym części stalowej;
- wbudowanie krawężników peronowych oraz krawężników kamiennych wtopionych w nawierzchnię drogową w centralnej części węzła tramwajowego,
- wymianę odwodnienia liniowego,
- oczyszczenie płyty podtorowej i wykonanie warstwy sczepnej,
- montaż nawierzchni torowej w technologii ERS (mocowanie ciągłe),
- inwentaryzację, demontaż i montaż (wykonanie nowych) połączeń międzytokowych, międzytorowych, połączeń kabli powrotnych do szyn oraz uszynień słupów trakcyjnych,
- wykonanie nawierzchni z betonu C35/45,
- uzupełnienie zalewek w strefie okołoszynowej oraz na styku krawężnik – nawierzchnia betonowa i na styku nawierzchnia betonowa – nawierzchnia bitumiczna,
- szlifowanie szyn po zakończonych pracach montażowych torowiska.
Łącznie wymieniono 322 metry toru pojedynczego, po których od 1 września jeździć będą poznańskie tramwaje.
Remont na zlecenie MPK Poznań wykonało konsorcjum NDI Energy – Terlan.
Oczyszczalnia ścieków we Wrześni
Oczyszczalnia ścieków we Wrześni
Modernizujemy, rozbudowujemy i przebudowujemy oczyszczalnię ścieków we Wrześni. W ramach II etapu prac wykonaliśmy już m.in. roboty ziemne i przygotowawcze pod część nowych obiektów oczyszczalni. Usunęliśmy m.in. starą powłokę ze zbiornika osadnika wstępnego, a obecnie piaskujemy jego wnętrze przed położeniem nowej powłoki. Prace koncentrują się na budowie fundamentów i ścian fundamentowych poletka osadu, a w budynku mechanicznego zagęszczania, odwadniania i wapnowania osadu wykonujemy fundamenty w części zagłębionej.
Zakończenie prac przewidziano na drugi kwartał 2027 rok. Zleceniodawcą jest Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrześni Sp. z o.o.
Czyściwa w systemie obiegu zamkniętego
AKTUALNOŚCI | Czyściwa w systemie obiegu zamkniętego
Czyściwa w systemie obiegu zamkniętego
Czy mała rzecz w warsztacie może mieć znaczenie? W naszej firmie mamy przeszło 200 pojazdów i maszyn, które cały czas pracują, więc – co oczywiste – wymagają też regularnego serwisu. Nasi wykwalifikowani mechanicy podejmują się rozmaitych napraw i bieżących przeglądów, by dbać o bezpieczeństwo i prawidłową eksploatację sprzętu. W całym tym procesie istotna jest dla nas dbałość o środowisko. Zdecydowaliśmy się na współpracę z Lindström, która dostarcza do naszego warsztatu czyściwa w systemie obiegu zamkniętego. Dlaczego to ważne? W ten sposób mamy kontrolę nad ilością zużytego materiału, który następnie jest prany i ponownie wykorzystywany podczas prac w naszym warsztacie. Dzięki temu nie generujemy zbędnych odpadów, a nad całym procesem eksploatacji czyściw czuwa certyfikacja ISO.
Rozbudowa DW 190 w powiecie Wągrowieckim
AKTUALNOŚCI | Rozbudowa DW 190 w powiecie Wągrowieckim
Rozbudowa DW 190 w powiecie Wągrowieckim
18 lipca 2025 r. zawarliśmy umowę z Wielkopolskim Zarządem Dróg Wojewódzkich w Poznaniu na rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 190 w powiecie Wągrowieckim.
Zakres prac obejmie odcinek drogi o długości 11,085 km oraz budowę i przebudowę 16 obiektów inżynieryjnych. W ramach projektu zostaną także przebudowane skrzyżowania z drogami powiatowymi i gminnymi, a także zrealizowane zjazdy, chodniki, drogi dla rowerów oraz drogi dla pieszych i rowerów. Powstaną również nowe zatoki i przystanki autobusowe. Zakończenie wszystkich robót zaplanowano na 2027 rok.
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, a jego łączna wartość to ponad 76 mln zł.
Prace będą prowadzone etapowo od lipca 2025 do końca grudnia 2026. Wprowadzona zostaje tymczasowa organizacja ruchu, aby zapewnić bezpieczeństwo i płynność komunikacji w trakcie trwania robót.
Najważniejsze informacje:
- Ruch w kierunku Wągrowca odbywa się jednokierunkowo po remontowanej drodze dla samochodów o masie do 3,5t.
- Ruch w kierunku Margonina (samochody do 3,5t) zostaje skierowany objazdami lokalnymi – trasy objazdu będą czytelnie oznaczone na każdym etapie robót.
- Samochody powyżej 3,5t muszą korzystać z głównego objazdu przez miejscowości Wągrowiec – Gołańcz – Margonin (drogi DW193, DW241, DW242); objazd ten będzie działał przez cały czas inwestycji.
- Możliwe jest czasowe zamykanie skrzyżowań i wprowadzanie zmian w przebiegu objazdów – zawsze należy zwracać uwagę na bieżące oznakowanie.
- Dojazd do posesji, gospodarstw oraz dla służb komunalnych i zaopatrzenia pozostaje utrzymany; przy każdym etapie zostaną zapewnione odpowiednie warunki i informacja o dojeździe.
Przeczytaj: wągrowiec nasze miasto , Oko na Wągrowiec , epozan.pl ,inzynieria.com



Budujemy stacje uzdatniania wody w Źródłach - gmina Miękinia
AKTUALNOŚCI | Budujemy stacje uzdatniania wody w Źródłach - gmina Miękinia
Budujemy stacje uzdatniania wody w Źródłach – gmina Miękinia
W miejscowości Źródła podpisany został dokument przekazania terenu pod budowę Stacji Uzdatniania Wody. Powstanie tu nowoczesne laboratorium do obsługi zarówno stacji, jak i oczyszczalni ścieków, hala technologiczna oraz zaplecze warsztatowe. Zastosowane innowacyjne technologie sprawią, że proces uzdatniania wody będzie bardziej efektywny i przyjazny dla środowiska.
To dla nas zaszczyt, że możemy budować tak ważny obiekt, który zapewni stabilne dostawy wody zarówno dla mieszkańców gminy Miękinia, jak i lokalnego przemysłu.
– To bardzo ważny dla nas dzień, kiedy oficjalnie przejmujemy teren budowy, na którym w przyszłym roku stanie nowoczesna Stacja Uzdatniania Wody w miejscowości Źródła. To inwestycja o wartości ponad 47 mln zł, o wydajności około 5000 m3/dobę. Będzie tu nowoczesne laboratorium do obsługi stacji uzdatniania wody i oczyszczalni ścieków, hala technologiczna oraz zaplecze warsztatowe – do kompleksowej obsługi technicznej obiektu, a nowoczesne, innowacyjne technologie sprawią, że proces uzdatniania wody będzie bardziej efektywny i przyjazny dla środowiska. Dziękujemy Gminie Miękinia za okazane nam zaufanie. To dla nas zaszczyt, że możemy budować tak ważny obiekt, który zapewni stabilne dostawy wody zarówno dla mieszkańców gminy Miękinia, jak i lokalnego przemysłu – Tomasz Starzak Wiceprezes Terlan Sp. z o.o.
Przeczytaj: inzynieria.com oraz echosredzkie.pl



Maraton Szczeciński ze wsparciem Terlan
AKTUALNOŚCI | Maraton Szczeciński ze wsparciem Terlan
Maraton Szczeciński ze wsparciem Terlan
Niezależnie od pogody noc z 19 na 20 lipca będzie gorąca! To wówczas w odbędzie się 11. Nocny Portowy Maraton Szczeciński (i jednocześnie 6.Półmaraton), a TERLAN został partnerem tego wydarzenia. Trasa biegu wytyczona jest m.in. wzdłuż ulicy gen. Sosabowskiego, którą modernizowali nasi pracownicy pionu torowo-drogowego!!! Start i meta na Stadionie Miejskim w Szczecinie, a dalej klimatyczną, w pełni oświetloną, asfaltową trasą z portowym charakterem i wyjątkowymi iluminacjami.
W imieniu swoim i organizatorów tego wydarzenia serdecznie zapraszamy do Szczecina!
O samej inwestycji przeczytacie tutaj: WSzczecinie.eu
Remont torowiska na Kórnickiej na finiszu 2025
AKTUALNOŚCI | Remont torowiska na Kórnickiej na finiszu 2025
Remont torowiska na Kórnickiej na finiszu.
W rejonie mostu Świętego Rocha na ul. Kórnickiej prace związane z wymianą torowiska są na bardzo zaawansowanym etapie. W najbliższych dniach umożliwiany zostanie przejazd dla kierowców przez ul. Piotrowo. Jeśli pozwolą na to warunki pogodowe, już pod koniec tego tygodnia planowane jest wprowadzenie ułatwień dla uczestników ruchu w tym rejonie.
Nowe torowisko jest już gotowe i rozpoczyna się odtwarzanie nawierzchni asfaltowej na ul. Kórnickiej. W pierwszej kolejności prace te będą odbywały się na przejeździe przez skrzyżowanie z ulicami Piotrowo i Serafitek. Dzięki temu już w drugiej części tygodnia możliwy będzie przejazd przez ul. Kórnicką w tej relacji. Kierowcy i rowerzyści jadący na wprost ulicami Piotrowo i Serafitek nie będą już musieli korzystać z nawrotek, które obecnie znajdują się po obu stronach skrzyżowania.
Prace są prowadzone w ramach remontów torowisk zaplanowanych przez MPK Poznań na 2025 rok. Przeczytaj tutaj: Remonty torowisk 2025
Tutaj można przeczytać o naszej ofercie związanej z remontami torowisk: Oferta
O naszej inwestycji można przeczytać tutaj: poznan.pl mpk.poznan.pl facebook.com
Terlan wspiera VIII Bieg Motyli
AKTUALNOŚCI | Terlan wspiera VIII Bieg Motyli
Po raz kolejny TERLAN wesprze poznańskie Hospicjum Palium, biorąc czynny udział w VIII Biegu Motyli. Wprawdzie wydarzenie odbędzie się dopiero 14 września 2025, ale już teraz szykujemy formę, aby bez problemu pokonać dystans 5400 metrów♀️♂️wokół Jeziora Maltańskiego w Poznaniu. Jednocześnie serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych, aby czym prędzej zgłaszali swój udział w tej szlachetnej imprezie, bo liczba miejsc ograniczona – zapisy na stronie Bieg Motyli
W tym biegu nie o wynik chodzi, a sam udział i okazane wsparcie, bo #ŁĄCZYNASPOMOC!
To co, widzimy się 14 września nad Maltą?
Bieg odbędzie się 14 WRZEŚNIA 2025 roku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu. Dystans, który należy pokonać, aby ukończyć bieg wynosi 5 400 metrów. To trasa wokół jeziora. START i META oraz Biuro Zawodów zlokalizowane będą na mecie Toru Regatowego Malta (od ulicy Wiankowej). Każdy może wziąć udział w Biegu, bez względu na wiek czy kondycję fizyczną. Dystans można przebiec, przejść lub przejechać (jednak kółka dozwolone są dla dzieci i wózkowiczów).
Aby wziąć udział w biegu należy zarejestrować się oraz uiścić opłatę startową, która jednocześnie stanowi darowiznę na rzecz Hospicjum Palium w Poznaniu. Dla najlepszych przewidziane są atrakcyjne nagrody!
fot. Adam Jastrzębowski 


Podpisanie umowy na budowę trasy tramwajowej w ul. Ratajczaka coraz bliżej
AKTUALNOŚCI |Podpisanie umowy na budowę trasy tramwajowej w ul. Ratajczaka coraz bliżej
Z satysfakcją informujemy, że Krajowa Izba Odwoławcza przy Urzędzie Zamówień Publicznych oddaliła odwołanie złożone przez jednego z uczestników postępowania przetargowego dotyczącego budowy trasy tramwajowej w ul. Ratajczaka na odcinku od ul. Św. Marcin do ul. Królowej Jadwigi. Tym samym procedura prowadząca do podpisania umowy z konsorcjum NDI ENERGY oraz TERLAN, które złożyło najkorzystniejszą ofertę o wartości 103,5 mln zł, może być kontynuowana.
Potwierdzamy pełną gotowość do realizacji tego kluczowego dla miasta Poznania projektu. Cieszymy się, że nasze doświadczenie, rzetelność oraz najwyższe standardy realizacji inwestycji zostały docenione podczas postępowania przetargowego.
Obecnie, zgodnie z przepisami dotyczącymi inwestycji współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej, oczekujemy na przeprowadzenie przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych kontroli uprzedniej, która poprzedzi podpisanie umowy.
Rozpoczęcie robót budowlanych na ul. Ratajczaka planowane jest na przełom września i października 2025 roku, przy zachowaniu zobowiązania umożliwienia działalności ogródków gastronomicznych do końca września 2025 roku.
Dziękujemy wszystkim za zaufanie i zapewniamy, że dołożymy wszelkich starań, aby inwestycja została zrealizowana terminowo i zgodnie z najwyższymi standardami jakości.
Napisali o nas:
Poznańskie Inwestycje Miejskie
EPoznan.pl
NaszGlosPoznanski.pl
Poznan.pl
Bypass ściekowy w Bydgoszczy 2025
AKTUALNOŚCI | Bypass w Bydgoszczy
Dziś zapraszamy Was na inwestycję w Bydgoszczy. Przebudowywany jest tam kolektor ściekowy na jednej z kluczowych ulic tego miasta. W tym celu zbudowany został tymczasowy, zaawansowany technologicznie bypass ściekowy, który dzięki czterem niezależnym pompom suchostojącym po 62 kW każda zapewnia przepływ do 4200 m³/h. System pracuje automatycznie, dostosowując liczbę aktywnych pomp do aktualnego napływu ścieków, a w razie awarii jedna z pomp pełni funkcję rezerwową. Całość oparta jest na nowoczesnych technologiach monitorowania i sterowania, zintegrowana na rurociągu tłocznym DN800 oraz ssawnym DN600, co gwarantuje pełną kontrolę nad procesem. Dodatkowe zabezpieczenie stanowią pompy na paliwo stałe, które przejmują pracę w przypadku zaniku zasilania, zapewniając ciągłość działania nawet w sytuacjach kryzysowych.
Piszą o nas: Bydgoszcz nasze miasto
Północna i Wapienna zrealizowana w terminie
AKTUALNOŚCI Północna i Wapienna zrealizowana w terminie
Przebudowa ulic Wapiennej i części ulicy Północnej w Szczecienie dobiegła końca. Inwestycja została zrealizowana w terminie. Na Warszewie zbudowaliśmy nowe ulice, które są szerokie i wygodne dla kierowców, pieszych oraz rowerzystów. Wykonaliśmy również odwodnienia i zadbaliśmy o zieleń. Co najważniejsze, nie napotkaliśmy utrudnień dzięki czemu inwestycja została zrealizowana w zakładanym terminie. Prace prowadziliśmy w konsorcjum z firmą Stanled I. Za film dziękujemy Szczecińskie Inwestycje Miejskie.
Nowoczesna maszyna i poznańska technologia
AKTUALNOŚCI Nowoczesna maszyna i poznańska technologia
Powiększyliśmy swój park maszynowy o najnowocześniejszą na świecie maszynę do renowacji rurociągów metodą natryskową. Nowa technologia umożliwia nam bezwykopową naprawę rur o długości nawet 250 metrów, co znacząco zwiększa efektywność i minimalizuje ingerencję w infrastrukturę miejską. W siedzibie naszej firmy odbyła się konferencja prasowa, na której wystąpił Prezydent Miasto Poznań Jacek Jaśkowiak, a także Prezes Marek Borkowski i prof. Izabela Kruszelnicka Politechnika Poznańska. To kolejny przykład, jak lokalna innowacja w postacie technologii COVERLAN i współpraca nauki z biznesem przekładają się na konkretne rozwiązania dla mieszkańców Poznania i całego kraju. Po konferencji pojawiły się liczne doniesienia medialne: wpoznaniu.pl, epoznan.pl, wtk.pl naszglospoznanski.pl, poznan.pl, Radio Poznan,
Pamięci strażaków
AKTUALNOŚCI Pamięci strażaków
Na Jeżycach pojawiła się tablica upamiętniająca strażaków zmarłych w czasie akcji gaśniczej przy ul. Kraszewskiego 12. Została zamontowana na hydrancie ulokowanym przy miejscu, gdzie znajdowała się rozebrana już kamienica. Zlecenie renowacji hydrantu i montaży tabliczki wykonaliśmy dla firmy Aquanet S.A.
Do tragicznych zdarzeń przy ul. Kraszewskiego 12 doszło w nocy z 24 na 25 sierpnia 2024 r. W budynku wybuchł pożar, w czasie którego doszło do eksplozji. W trakcie akcji gaśniczej zginęło dwóch strażaków – śp. st. ogn. Patryk Michalski i śp. st. ogn. Łukasz Włodarczyk, a 11 zostało poszkodowanych. Ranne zostały też trzy osoby cywilne.
Napawania łukowe pod osłoną nocy
AKTUALNOŚCI Napawania łukowe pod osłoną nocy
Zdarza się, że gdy miasto śpi nasze brygady wyruszają do pracy. Pod osłoną nocy, w ścisłym centrum Miasto Poznań na Alejach Marcinkowskiego, prowadziliśmy prace w zakresie tzw. napawania łukowego. To sposób renowacji szyn tramwajowych, który pozwala naprawić zużyte fragmenty torowiska bez konieczności wymiany na nowe. Łuk, który został odrestaurowany jest bardzo intensywnie eksploatowany – w ciągu dnia przejeżdża po nim ponad 500 tramwajów! Dzięki prowadzeniu nocnych prac uniknęliśmy utrudnień dla mieszkańców, a rano tramwaje mogły ruszyć w swoją codzienną trasę.





































































